Kuriozitete

Familja dhjetë anëtarëshe Rrahmani, pa bukë e pa shtëpi

Familja Rrahmani, nga fshati Plemetin i komunës së Obiliqit, po jeton në kushte tmerrësisht të vështira. Të dhjetë anëtarët e kësaj familjeje, përfshirë edhe tre fëmijë të vegjël, po ballafaqohen çdo ditë me mungesë të kushteve më elementare për jetë. Gjatë ditës që e vizituam këtë familje, gjendja e tyre ishte e mjerueshme. Të tre fëmijët e vegjël, të cilët […]


I mbijetuari i tragjedisë në Mesdhe rrëfen tmerrin: Shumica as nuk e kanë kuptuar se çfarë ka ndodhur!

“Në bord ishim 950 persona. Kishte 50 fëmijë dhe 200 femra”. Kjo është deklarata që ka dhënë në Prokurorinë e Katanias një i mbijetuar i mbytjes së peshkarexhës që çoi në vdekjen e rreth 700 personave. Burri nga Bangladeshi ka shtuar se shumë nga klandestinët ishin mbyllur në nivelet e poshtme të mjetit lundrues dhe nuk lejoheshin të dilnin nga […]


Jeta e vështirë e familjes Kuçi (Video)

Ka disa vite që familja 6-anëtareshe nga Gjakova jeton në një barakë. Si në dimër ashtu edhe në verë, familja Kuçi përballen me shumë vështirësi nga jetesa këtu. Kushtet shumë të rënda ekonomike, ua pamundësojnë atyre një jetë më të mirë. E zonja e shtëpisë, Gjyle Kuçi, s’kërkon asgjë ma shumë se një kulm mbi krye, e pak bukë për […]


Dramatike: Ballafaqimi i policit me vrasësin e dyfishtë! (Video)

Kohëve të fundit janë shtuar rastet kur policët e Shteteve të Bashkuara po shtinë me armë vend e pa vend. Sidoqoftë, oficeri Jesse Kider ka vepruar ndryshe nga kolegët e tij. Së bashku me patrullën, ai po e ndiqte Michael Wolcoxin, një i dyshuar për vrasje të dyfishtë. Pas ndjekjes me veturë, ndalet dhe shkon të konfrontohet me policët, transmeton […]


Pianistja e re nga Kosova arrin suksese të mëdha në Çeki (Foto/Video)

onika Krasniqi Rosenkrancova është fituese e shumë çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare të pianos në Çeki dhe njëherësh është nderuar me shumë mirënjohje. Gjatë këtij muaji, 13-vjeçarja që ka shtetësi të Kosovës dhe të Çekisë, ishte pjesëmarrëse në garën prestigjioze ndërkombëtare ‘Pro Bohemia’ në qytetin Ostrava, ku merrnin pjesë pjesëmarrës nga shumica e shteteve evropiane. Ajo me diferencë të madhe fitoi […]Aeroplani i luftës së Kosovës ndër më të shtrenjtët në botë (FOTO LAJM)

Një ndër makineritë më të shtrenjta ushtarake në botë duket se është dhe një aeroplanushtarak i përdorur në luftën e Kosovës. Në një listë të sjellë nga Billionaires Newswire ku janë renditur 10 makineritë më të shtrenjta ushtarake, një ndër to është pozicionuar dhe aeroplanii përdorur në Kosovë i cili radhitet i nënti. Për herë të parë B-2 Spirit i […]


E dielë e zezë, 700 të mbytur në brigjet italiane

Të paktën 700 emigrantë kanë mbetur të vdekur 73 milje në veri të brigjeve libiane, pranë ishullit të Siçilisë, në një tentativë për të mbërritur në Itali mesnatën e kaluar. Ata ishin në bordin e njëpeshkarexheje rreth 30 metra të gjatë, e cila është fundosurteksa po i afrohej një anijejetjetër, informon Portali Albeu. Kjo është edhe mbytja më e madhe […]


Serbi, vdesin katër veta, u helmuan me vezët e Pashkëve

Tre persona kanë vdekur natën ndërmjet së premtes e së shtunës, ndërsa edhe një tjetër mëngjesin e së dielës në azilin për pleq në Vraniq, afër qytetit Çaçak. Dyshohet se gjithsej janë të infektuar 41 persona të cilët kanë konsumuar vezë të Pashkëve ortodokse gjatë ditëve të shkuara. Ata besohet se janë helmuar me bakterin salmonela, që dyshohet të ketë […]


Në këto kushte jetojnë azilkërkuesit shqiptarë në Gjermani (Video)

Çdo ditë nga Gjermania rikthehen vetë me dhjetëra shqiptarë të Ballkanit, të zhgënjyer nga udhëtimi i tyre për të kërkuar azil. Numri atyre që kthehen është shumë më i vogël se numri i atyre që vijojnë të ikin me të gjitha mënyrat në drejtim të Gjermanisë, apo edhe vendeve të tjera të Bashkimit Evropian. Rrëfimi i një prej të kthyerve […]