Arrestohet tifozi shqiptar pas ndeshjes me Austrinë, ja çfarë futi në stadium


Mediat kanë raportuar se vetëm një ditë pas përfundimit të ndeshjes miqësore mes Austrisë dhe Shqipërisë ku kombëtarja humbi me rezultat 2-1, tifozëshqiptarë të arrestuar për thyerjen e sigurisë në stadiumin “Ernest Happel”.
“Houte.at”, ka raportuar se njëtifoz është arrestuar për futjen e sendeve të ndaluara si ‘detektorë metalik’, kapsolle apo fishekzjarrë.
Mediat austriake po ashtu kanë publikuar një foto për të cilën thonë se shpërthimi ndodhi pranë tribunës VIP dhe vendeve të rezervuara për shtypin.
Gazeta austriake shkruan se ‘për fat nuk pati të lënduar dhe nga kjo ngjarje njëtifoz shqiptar u identifikua dhe u arrestua’.
Gjithashtu përmendet edhe ndërhyrjen e kapitenit Lorik Cana për qetësimin e situatës në radhët e tifozëve shqiptar, pas tensionit që u krijua edhe pse ndeshja ishte thjesht një miqësore.
a