Aktorët – Kush, sa fiton?

The Hollywood Reporter ka përpiluar një listë të aktorëve më të paguar për rolet e tyre në filma të ndryshëm. Në mesin e 23 aktorëve ka shumë nga yjet në lindje, por vërehen edhe shumë mungesa. Ja lista e plotë…

Angelina_Jolie_a_p-199x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angelina Jolie

Nëse do të aktroj në filmin Salt 2, Angelina Jolie do të përfitoj rreth 20 milionë dollarë, duke përforcuar statusin si mbretëreshë e listës kryesore, 14 vite pasi debutoi në filmin Girl, Interrupted.

 

"PUNK: Chaos To Couture" Costume Institute GalaBeyonce

Beyonce ka një kontratë në vlerë 50 milionë dollarë me Pepsin. Këngëtarja e ila ishte përfshirë në listën e revistësTime në mesin e 100 vetave më me influencë në botë më herët këtë vit është duke u përgatitur për albumin e saj të pestë.

 

"12 Years A Slave" Premiere - Arrivals - 2013 Toronto International Film FestivalBrad Pitt

Së fundmi, Brad Pitt ka nënshkruar kontratë 3 milionë dollarësh me Cadillac për reklamat e kësaj kompanie, edhe atë vetëm në Kinë. Pitt gjithashtu ka ndihmuar në formësimin e abstraktit të tij Chanel No.5, për të cilin sipas raporteve ka marr 7 milionë nga buxheti 17 milionësh për marketingun në SHBA të kësaj kompanie.

 

Gambit - World Film PremiereCameron Diaz

Cameron Diaz ka siguruar 42 milionë dollarë nga komediaBad Teacher, por vetëm sepse ishte pajtuar të paguante 1 milionë dollarë si investim në shpërblim të përqindjes nga të ardhurat e filmit.

 

Premiere Of Summit Entertainment's "RED 2" - ArrivalsCatherine Zeta-Jones

Catherine Zeta-Jones ka pranuar 20 milionë dollarë në vitin 2002 për reklamimin e T-Mobile për dy vite.

 

An Alternative Look At The 85th Annual Academy AwardsCharlize Theron

Charlize Theron ka fituar thesar nga marrëveshja e saj për reklamat J’Adore duke këmbyer marrëveshjen e saj fillestare tri vjeçare me Dior (5 milionë dollarë në vit) të cilën e kishte nënshkruar në vitin 2004, në një marrëveshje tashmë të gjatë një dekadë.

 

2012 BAFTA Los Angeles Britannia Awards Presented By BBC AMERICA - ArrivalsDaniel Craig

Daniel Craig mund të futet në klubin 20 milionë dollarësh kur të ribashkohet me regjisorin Sam Mendes për trilerin e ardhshëm të James Bond, që do të jetë vetëm 3 milionë më shumë se sa që mori për rolin e tij në Skyfall.

 

"Kill Your Darlings" Premiere - Arrivals - 2013 Toronto International Film FestivalDaniel Radcliffe

Daniel Radcliffe dhe shokët e tij nga Hoguortsi kanë përfituar nga 20 milionë dollarë secili për finalen e Harry Potter.

 

"2 Guns" At 5th Annual Summer Of SonyDenzel Washington

Denzel Washington ka siguruar 20 milionë dollarë për 2 Guns, film që siguroi më shumë se 72 milionë nëpër kinema që nga debutimi me 2 gusht.

 

"Pain & Gain" Premiere - Red Carpet ArrivalsDwayne Johnson

Fiton 15 milionë për filmat aksion falë tre filmave të tij që debutuan në pozitën e parë për dy muaj: G.I. Joe: Retaliation, Pain and Gain and Fast & Furious 6. Nga filmi i ardhshëm, Hercules, ai do të përfitoj 12 milionë dollarë.

 

Opening Ceremony And 'Gravity' Premiere - The 70th Venice International Film FestivalGeorge Clooney

Vlerësohet se marrëveshja e George Clooney me Nespresso, ku reklamat e tij do të paraqiten kudo në botë, pos në SHBA, i ka sjell atij rreth 40 milionë dollarë.

 

85th Annual Academy Awards - ArrivalsJennifer Aniston

Jennifer Aniston mund të fitoj 5 milionë dollarë – por vetëm në një komedi që po përfiton papritur me We’re the Millers.

 

J. Mendel - Backstage - Fall 2013 Mercedes-Benz Fashion WeekKatherine Heigl

S’ka as pesë vite që Heigl merrte 12 milionë për film. The Ugly Truth i vitit 2009 kishte përfituar 200 milionë në kinema, derisa filmi i saj i fundit, The Big Wedding pati vetëm 21.8 milionë të hyra nga kinematë me vetëm 7% rejting në Rotten Tomatoes.

 

Nickelodeon's 26th Annual Kids' Choice Awards - ArrivalsKirsten Stewart

Kirsten Stewart dhe miqtë e saj të pavdekur kanë përfituar nga 20 milionë dollarë për finalen e Twilight.

 

DOUNIAMAG-FRANCE-FILM-FESTIVAL-CANNESLeonardo DiCaprio

Ylli i ‘The Wolf of Wall Street’ i është bashkuar Will Smith dhe Denzel Washington në klubin 20 milionë dollarësh.

 

'Taken 2' South Korea PremiereLiam Neeson

Liam Neeson kërkon 10 deri në 15 milionë dollarë për filma të caktuar aksion-triler.

 

"Pain & Gain" Premiere - Red Carpet ArrivalsMark Wahlberg

Mark Wahlberg i cili ka fituar sa gjysma e Denzel Washington për filmin 2 Guns, do të kap këtë të undit falë filmit Transformers, njërin nga titujt më të suksesshëm në kinematë ndërkombëtare, për të cilin do të paguhet ndërmjet 16 dhe 18 milionë dollarë.

 

"Dallas Buyers Club" Premiere - Arrivals - 2013 Toronto International Film FestivalMatthew McConaughey

Matthew McConaughey kishte pëfituar më shumë se 100 milionë nëpër kinematë amerikane me How to Lose a Guy in 10 Days, por jo më shumë se 60 mijë në Surfer, Dude. Ai ka pranuar të jetë pjesë e filmitDallas Buyers Club ku ka marrë nën 200 mijë dollarë për rolin, edhe pse ka përqindje në përfitimet e filmit.

 

'Alles eine Frage der Zeit' Red Carpet ArrivalsRachel McAdams

Rache McAdams mund të merr deri në 5 milionë dollarë, por vetëm në filmat ku zotëron zhanrin, si The Vow’

 

"Marvel's The Avengers" Premiere - Outside Arrivals - 2012 Tribeca Film FestivalRobert Downey Jr.

Robert Donwney Jr., mbetet aktori më i paguar në Hollywood. Roli i Tony Stark në Iron Man 3 i ka sjell atij 50 milionë dollarë. Ai gjithashtu është përgjegjës për suksesin e telefonave HTC për të cilët ka qenë fytyrë e reklamimit duke fituar 12 milionë dollarë në dy vite.

 

70th Annual Golden Globe Awards - ArrivalsRobert Pattinson

Shtëpia e modës Dior mund të shpresoj që marrëveshja me RPatz të funksionoj ngjashëm si ajo me Charlize Therone, pasi po i paguan së paku 12 milionë dollarë për tri vitet e ardhshme në reklamimin e Dior Homme.

 

"Bullet To The Head" New York Premiere - Outside ArrivalsSylvester Stallonoe

Tri dekada e gjysmë pas Rocky, kush mund të mendonte që Stallone do të kishte franshizën e tij duke përfituar 15 milionë dollarë nga The Expendables 3.

 

US-ENTERTAINMENT-GOVERNOR'S AWARDSWill Smith

Will Smith është anëtar i klubit 20 milionësh edhe pse ka marrë vetëm gjysmën e kësaj shifre nga filmi dëshpërues After Earth, ku aktroi përkrah të birit Jaden.

Telekomanda.com