A e dini se të gjitha problemet shëndetësore mund t’i shëroni me një lugë sodë, ja metoda

Të gjitha problemet shëndetësore që mund të kuroni me një lugë sodë buke

Për shumë prej nesh, soda e bukës është thjesht një përbërës që i shtohet ëmbëlsirave e disa gatimeve të tjera. Ndoshta disa të tjerë e përdorin dhe për pastrim, por ka dhe femra që njohin fuqitë e këtij pluhuri magjik në fushën e bukurisë.

Maskat me përbërës bazë sodën e bukës e bëjnë lëkurën më të bukur dhe shkëlqejnë flokët, por ajo që nuk dini është se soda e bukës vjen edhe me shumë përfitime të tjera shëndetësore. Pirja e një gote ujë me një lugë sodë buke mund të parandalojë e të trajtojë shumë probleme të tjera. Soda e bukës është substancë alkaline, që ndihmon funksionet metabolike. Përmban gjithashtu fosfat monocalcium dhe bikarbonat natriumi elementë të cilët ndihmojnë në :

Lehtësimin e urthit

Kur acidi i stomakut ju ngjitet deri në ezofag shkakton djegie të stomakut. Kjo gjendje mund të trajtohet duke pirë ujë me sodë buke.

Neutralizon pH e organizmit

Konsumimi i ½ lugë sodë buke përzier me 1 gotë me ujë do të rivendosë ekuilibrin e pH në trupin tuaj. Për shkak të pH mbi 7, soda është një përbërës magjik që ndihmon metabolizmin të funksionojë mësë miri.

Kuron problemin e gurëve në veshka

Konsumi i rregullt i sodës së bukës do të shpërbëjë kristalet në veshka.

Përmirëson performancën fizike

Sode është tepër alkaline, që do të thotë se ul nivelet e acidit laktik i cili kontrakton muskujt tuaj.

Soda është një metodë efektive për të parandaluar grumbullimin e acidit.

Një nga trajtimet më të mira për infeksionet urinare është soda e bukës. Përzieni një lugë sodë buke në një gotë ujë dhe prijeni një herë në ditë. Kjo metodë është veçanërisht e dobishme nëse përjetoni ndjesi djegieje kur urinoni.