25 faktet magjepese per dashurine

430699_363541000323994_478753093_n[1]

Dashuria eshte nje gje shume e bukur, por edhe e çuditshme gjithashtu. Me poshte jane 25 fakte rreth dashurise.

1- Burrat te cilet e puthin gruan e tyre ne mengjes, jetojne 5 vjet me shume se sa ata qe nuk e bejne kete gje. 2- Kenga e pare per dashurine eshte shkruar 4 000 vjet me pare dhe vjen nga nje zone midis Tigrit dhe Eufratit.

3-Nese vjen momenti per intimitet qe ne fillim te marredhenies, 78% e vajzave nuk pranojne nese nuk jane depiluar.

4- Vajzat feministe kerkojne me shume se te tjerat te kene nje marredhenie romantike.

5- Dy te tretat e njerezve raportojne se kane rene me shume ne dashuri me dike qe kane vite qe e njohin, se sa me nje te sapo njohur.

6- Njerezit qe tregojne historine e tyre te dashurise e bejne kete pasi mendojne se procesi eshte jashte kontrollit te tyre.

7- Dashuria nxit nje efekt qetesues ne trup dhe mendje per te pakten nje vit, gje qe ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8- Dashuria ka te njejtin efekt ne trup njesoj si edhe frika e madhe. Te nje person i dashuruar shfaqen te njejtat simptoma si te nje person qe ndjen nje frike te madhe – zmadhim te bebes se syrit, duar te djersitura, dhe rritje te te rrahurave te zemres

9- Skanimet e trurit kane treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemres, truri reagon menjehere duke treguar deshire.

10- Vajzat e fisit Tivi ne Pacifikun jugor martoheshin qe ne lindje.

11- Sherbimi “Detektori i dashurise” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut te dashur, nese ai vertet eshte i ndershem ne ate qe thote. Telefoni analizon kordat e zerit per te pare nese ai flet me dashuri apo jo. Perdoruesi merr nje analize te bisedes nepermjet nje mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizen, perqendrimin dhe ndershmerine me te cilen ka folur personi tjeter ne lindje.

12- Rreth 11 per qind e grave kontrollojne menjehere “online” per te pare te dhenat e nje personi qe e kane takuar ose qe presin ta takojne, kundrejt 7 per qind te meshkujve.

13- Me kalimin e kohes, partneret tentojne te kene gjithmone e me shume te njejtat sjellje.

14- Njerezit tentojne te kthejne me shume koken ne te djathte se sa ne te majte kur puthin dike (65 per qind e njerezve e kthejne koken ne te djathte).

15- Tradita e unazes se fejeses ka ardhur qe ne shekullin e 15-te, kur Duka Maximillian i Austrise i dha nje unaze te fejuares se tij Mary nga Burgundy.

16- Rreth 43 per qind e grave preferojne qe partneret te mos tregojne shenja “dashurie” nese nuk jane te sigurt per nje lidhje.

17- Njerezit qe sapo kane rene ne dashuri tregojne zvogelim te hormonit serotonine, ne nivele aq te uleta sa dhe te nje person i semure.

18- Aeroporti Nderkombetar i Filadelfias mbahet si numri 1 per lidhjet e dashurise gjate kohes se pritjes.

19- Sipas nje teorie matematike, ne duhet te takojme shume njerez para se te zgjedhim partnerin e perjetshem. Sipas probabilitetit vetem keshtu ka me shume shanse per nje çift te suksesshem.

20- Mjekra e burrave rritet me shpejt kur ata mendojne per seks.

21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra qdo vit ne adrese te Zhulietes, qdo Valentin.

22- “Nese nje person refuzon nje lidhje, personi bie edhe me shume ne dashuri me ate person qe nuk e ka pranuar”, thote Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojme”. Pjeset e trurit qe aktivizohen kur ne jemi te gezuar vazhdojne te mbeten aktive.

23- Ka nje arsye pse ndodhin romancat ne zyre. Renia ne dashuri eshte shume e lidhur me afirmitetin. Ngjallet familjariteti, qetesia, afersia dhe romanca.

24- Nje ne pese marredhenie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret eshte i perfshire ne te.

25- Nje marredhenie romantike i ben te dy partneret te lumtur. Sa me afer ndihemi, aq me te lumtur jemi.