October 2015


Si të përgatisni biskota ‘Jafa’ në shtëpi?

Biskotat Jafa janë ëmbëlsirat më të dashura për të gjitha moshat. Përse të mos provoni ta gatuani vetë. Lexoni se sa e thjeshtë është.   Këtë desert më së pari e ka lansuar kompania Mc Vitie dhe Price qysh në vitin 1927 dhe e ka quajtur sipas portokallit jaffa. Që atëherë gatuhet në tri shtresa […]Të gjitha të mirat e ujit me limon

Të mirat e ujit më limon nuk janë më një sekret për këdo që ka lexuar së paku revistat e specializuara. Kjo përzierje është alfa për çdo modele, por edhe për çdo person tjetër, që kërkon të bjerë në peshë. Por e vërteta është se kjo nuk përbën të vetmin efekt pozitiv në organizëm të […]


Studim: Mos larja e dhëmbëve, shkakton probleme në zemër

Personat të cilët nuk lajnë dhëmbët të paktën dy herë në ditë janë të rrezikuar për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare. Lidhja mes shëndetit oral dhe sëmundjeve të zemrës vjen nga një studim skocez që ka përfshirë më shumë se 11.000 burra dhe gra. Studimi ka treguar se 70 % e personave të cilët nuk […]


Ushqimet dhe ilaçet që kurrë nuk duhet t’i përzieni

Pavarësisht vlerave që mbartin disa ushqime, kur bashkohen me ilaçet që konsumoni, ato mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Sipas një studimi, ushqimi mund të ndikojë tek ilaçi që pimë në tre mënyra, duke shpërbërë ilaçin, duke bllokuar efektin normal të tij dhe duke imituar veprimin e ilaçit. Ja cilat ushqime nuk duhet […]
Alida Hisku mohon se është përdhunuar (VIDEO)

Alida Hisku dje në mënyrë të papritur, në emisionin “Pasdite” në Top Channel, ndryshoi deklaratën që ka thënë në intervistën për “Shqiptaraja.com”, ku denonconte përdhunimet gjatë periudhës së komunizmit në burgje. Edhe pse dëshmia e saj u vlerësua nga opinioni publik si shenjë guximi, këngëtarja Alida Hisku u shpreh te “Pasdite” se nuk i ka […]


5 mënyra që flokët tuaj të rriten më shpejt

Kur bëhet fjalë për flokët, çdo femër do të donte që ato të ishin sa më të gjatë dhe të shëndetshëm. Por si duhet të veprojmë për t’i bërë që të rriten më shpejt? Ne po ju sjellim pesë sekretet që stimulojnë rritjen e tyre. Flokë të shëndetshëm, me volum dhe rigjenerim të shpejtë – […]