September 2015Çfarë e dëmton shëndetin tuaj mendor?

Ecja shtrembër: Mënyra si ecni mund të ndikojë shumë në shëndetin tuaj mendor, thotë një studim i publikuar në gazetën “Sjellje, terapi dhe eksperimente të Psikiatrisë”. Hulumtuesit konstatuan se kur subjekteve iu kërkua të ecnin me supet përkulur, ata filluan të mendonin për gjërat negative. Ngrini mjekrën dhe drejtoni shpatullat mbrapa për të mbajtur mendimet pozitive prane jush. Fotografimi i […]


Vdes pacienti pas 47 viteve të kaluara në spital

Abdullah Kozan, 67 vjeç, humbi betejën me jetën pas 47 viteve të kaluara në spitalin shtetërorë të Bursës, për shkak të sëmundjes kronike të mushkërive, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të mjekëve, Kozan ka vdekur më 26 shtator, ndërsa trupi i tij i pa jetë ka qëndruar për disa ditë në morg, në pritje që të merret nga […]


Femra, provoni keto ushqime bukurie

Ushqimet që përmbajnë anti-oksidant dhe anti-inflamacionet janë thelbësore për lëkurë rinore. Këto janë disa nga ushqimet që konsiderohen si ushqimet e bukurisë: Mushmollat Janë burimi më i mirë me anti-oksidant, si dhe janë shumë të dobishme për shëndetin njerëzor. Përveç  kësaj ato janë një frut shumë i shijshëm që nga korriku deri në shtator. Luleshtrydhet Luleshtrydhet janë të mbushura me […]


Këto janë 10 arsye se pse ju duhet të konsumoni sa më shumë xhenxhefil.

Këto janë 10 arsye se pse ju duhet të konsumoni sa më shumë xhenxhefil. Xhenxhefili përmban xhinxherol, një substancë me veti të fuqishme mjekësore E ka origjinën në Kinë, dhe ka një traditë shumë të gjatë në format e ndryshme të ilaçeve tradicionale. Ajo ndihmon në tretjen e ushqimit, redukton përzierjet në stomak, ndihmon në luftën kundër gripit dhe të […]


Shtatë teknologjitë që pritet të ndryshojnë botën

 Që nga kthimi i bukurisë së trupit deri te robotët dhe mbledhja e ujit nga atmosfera, e ardhmja për planetin tonë pritet që të ketë shumë zhvillim teknologjik.  Kur dikush më pyet se çfarë pune bëj, i përgjigjem se jam një shkencëtar që përdor studimet e së tashmes në teknologjitë në zhvillim për të imagjinuar se si do të jetë […]


Te burgosurit që luftojnë me zjarret në Kaliforni

 Te burgosurit që luftojnë me zjarret në Kaliforni  Reportazh – Mijëra zjarrfikës luftojnë çdo vit me zjarret e ashpra që përfshijnë Kaliforninë pas thatësirave. Shumica e tyre janë të punësuar, por rreth një e treta e zjarrfikësve janë të burgosur që kanë dalë vullnetarë Kur piktori Henry Cruz u dërgua në Burgun San Kuentin tri vite më parë, për një krim […]


Reagon Facebook: Nuk ju marrim para!

Rrjeti social Facebook ka reaguar ndaj disa postimeve që po bëhen rreth privatësisë, duke thënë se jeta në Mars është më shumë e mundshme sesa përfshirja e tarifës për një profil privat. Thashetheme për parametrat e privatësisë në Facebook janë shpërndarë mijëra herë nga përdoruesit, ditëve të fundit. Sipas disave, rrjeti planifikon të vë një tarifë prej 5.99 sterlinash për […]


U dashurova në grua të martuar

U dashurova në grua të martuar Jam duke kaluar një periudhë të tmerrshme për shkak të fundit të një historie dashurie me një grua të martuar. Fatkeqësisht, nuk mund të flas me askënd për këtë histori dhe kështu po u shkruaj sa për t’u shfryrë paksa, sepse nuk mundem më ta mbaj të gjithë dhimbjen i vetëm brenda vetes… Gjithçka […]