June 2015

Llalla i drejtohet Pirro Dhimës: Shiko familjen tënde të degjeneruar o njeri pa identitet…

Arben Llalla: Pirro Dhima e ka karahasuar Greqinë e sotme me Shqipërinë e Enverit, por Dhima harron se në atë periudhë kur ka jetuar ai edhe unë vërtetë kishte mungesa të ushqimeve, luksit, lirisë dhe demokracisë, etj., por nuk shikoje masa të mëdha të pensionistëve të qajnë para dyqaneve apo bankave, ashtu siç qaj Krahasimi me Shqipërinë e dikurshme nga […]


Zbulohet përgjimi i Frrokut me të dashurën: S’o t’u plas k…

Prokuroria ka publikuar disa pjesë nga ankimimi në Gjykatën e Apelit kundër vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë për lirimin e Arben Frrokut, i akuzuar për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamajt. Në këtë ankimim thuhet se vëllai i Arbenit, Mark Frroku, deputet në Kuvendin e Shqipërisë, e ka ndryshuar dëshminë e tij. Kështu, ai ka bërë të tjera deklarime […]Muaji i lindjes, percakton profesionin! Ja cfare do beheni!

; Shkencetaret nga Universiteti i Oxfordit kane konstatuar se muaji i lindjes mund te ndikoj ne çdo gje , duke filluar nga inteligjeca, profesioni e deri te jetegjatesia. Hulumtimi eshte bere te njerezit qe ushtrojne 19 profesione te ndryshme. Te lindurit ne janar , eshte me se e besueshme se do te punojne ne banke apo sherbimin tatimor. Ne shkurt […]


Objekti i çuditshëm mbi qiellin e Amerikës që as NASA s’di ta shpjegojë(VIDEO)

; Lëvizja e një objekti të çuditshëm mbi hapësirën ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe i pikasur nga kamerat e NASA-s, ka lënë me gojë hapur edhe mbështetësit e teorive konspiracioniste. Objekti në pamje të parë duket si një meteor, që nis e shpërbëhet sapo hyn në atmosferën e planetit tonë. Por për shumë vëzhgues amatorë dhe profesionistë të qiellit, […]


Flamujt e shqiptarit mbi kulm, provokojnë banorët austriakë (Foto)

; Tradita e shqiptarëve të Kosovës për të vendosur flamurin kombëtar dhe atë shtetëror mbi kulmin e shtëpisë që po ndërtohet, ka bërë që disa banorë austriakë të fshatit Untersiebenburnn të ndihen të provokuar. Gazeta austriake “NÖN” i ka kushtuar një artikull këtij rasti në veçanti, dhe fenomenit në tërësi. Një shqiptar me prejardhje nga Kosova që po ndërtonte shtëpi, […]


Çka tregojnë format e thonjve për personalitetin tuaj

; Karakteristika të ndryshme janë analizuar me matje të kafkës ku në fakt ajo u trajtua si një shkencë të plotë. Njerëzit besonin se hapësira në mes të syve mund të tregoje nëse dikush është artistit apo jo. Por sot njerëzit janë të përqendruar në formën thonjve. Evropianët kanë ndërmarrë këtë prirje nga Azia. Këtu është interpretimi i karakterit tuaj, […]


Ja si mund te ju zere gjumi ne 60 sekonda

; Keni provuar të bëni një banjë të ngrohtë, pini qumësht apo numëroni delet përpara se flini gjumë dhe sërish nuk ja keni dalë? Tashmë një shkencëtar ka gjetur një mënyrë me anë të së cilës ju mund të bini në gjumë për 60 sekonda dhe kjo pa pasur nevojën e përdorimit të ndonjë ilaçi të posaçëm. Quhet metoda e […]


Tragjedia e madhe e çiftit shqiptar në Zvicër

Janë zbardhur detaje të reja dhe identiteti lidhur me vetëvrasjen dhe plagosjen që ndodhi dje në Dietikon të Zvicrës, ku protagonistë të tragjedisë ishte një çift nga Kosova. Sipas mediave zvicerane, 28 vjeçari që u vetvra është Emrush.I, nga Kosova, por me pasaportë serbe, ndërsa bashkëshortja e tij e plagosur është Vlora.I, 24 vjeç me shtetësi zvicerane dhe të Kosovës […]


Lind fëmijën e vdekur, para lamtumirës prindërit bëjnë një veprim unik

; Një çift amerikan nga California, Emily dhe Richard Staley, disa vite më parë as që do e kishin menduar se një shtatzëni do të transformohej në një dramë. Por pavarësisht mësimit të lajmit se fëmija i tyre do të lindte i vdekur, pasi bën disa ekografi, menduan që të fiksonin në fotografi çastet pas lindjes. Kështu ata lajmëruan një […]