February 2015


Një nga spiunët më të mëdhenj në histori: Cila është historia e prishtinasit Ilaz Bazna – “Cicero”?

Cila është historia e spiunit më madh të Luftës së Dytë Botërore? Si i vuri kontaktet me Ambasadën gjermane në Turqi? Si u infiltrua në dokumentet sekrete britanike? Si i kopjonte ato? Si u zbuluan takimet sekrete mes Londrës, Washingtonit dhe Moskës? Cili ishte reagimi i gjermanëve? Si u dekonspirua bashkëpunimi i Turqisë neutrale me shtetet e Aleancës? Pse ministri […]


Shqiptarja nga Kosova, lindi binjakë në moshën 60-vjeçare

Një femër 60-vjeçare, në Wels të Austrisë të mërkurën ka lindur fëmijë binjakë. Ajo është një shqiptare nga Kosova, shkruajnë mediat austriake, ndërsa solli në jetë dy djem: Eldionin dhe Elmedinin. Mediat austriake shkruajnë se ajo mbeti shtatzënë në mënyrë artificiale, me metodën IVF, në një klinikë të Turqisë, transmeton Telegrafi. Çifti shqiptar kishte një vajzë, por mbizotëronte dëshira për […]


Vaji i ullirit mund të shkatërrojë qelizat kancerogjene

Substanca oleokantali në vajin e ullirit ndihmon në luftën kundër kancerit, kanë zbuluar shkencëtarët amerikan, raporton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët nga Universiteti Hunter në New York kanë bërë një kërkim mbi minjtë, në bazë të së cilit konstatuan se antioksidansi oleokantal shkatërron qelizën kancerogjene një orë pas hyrjes në të. Kërkuesit shkencorë theksuan se substanca është efektive në trajtimin e […]


Kjo është Prishtina e vitit 1979 (Foto+Video)

Kryeqyteti i Kosovës Prishtina duket se ka pasur edhe ditë të mira. Sheshet e saja kanë qenë të gjelbëruara dhe pastërita ka zënë vend në të gjithë vendin. Por Prishtina e sotme ka ndryshuar. Sheshet e bukura janë të pakta dhe ato që kanë mbetur i ka mbuluar papastërtia. Ne foto shihet Prishtina ne vitin 1979. Duket se ka ndryshuar […]


E përdor si lodër seksi celularin e Nokias: Por, i ndodh diçka e papritur

Një 27-vjeçare po përdorte një celular Nokia 3310 për t’u vetëkënaqur seksualisht, por celulari rrëshqiti shumë brenda saj, aq sa vajza nuk ishte më në gjendje për ta nxjerrë vetë nga trupi. Sipas një artikulli të “DailyStar” kur vajza e kuptoi se pajisja kishte ngecur, nuk pa zgjidhje veçse t’i telefononte gjinekologut dhe t’i rrëfente se kishte një rast urgjent. […]


Lufta po afrohet:Amerikanët mbërrijnë në Estoni, në kufi me Rusinë (VIDEO)

Në internet është shfaqur një video ku shihen kolona të forcave ushtarake, përkatësisht në qytetin estonez të Narvas, afër kufirit me Rusinë. Në video shihet qartë një automjet luftarak me flamuri amerikan. Nuk dihet nëse amerikanët janë stacionuar në shtetin estonez, pas rifillimit të luftës mes ushtrisë ukrainase dhe separatistëve pro-rusë, të ndihmuar edhe ushtria ruse, e cila thuhet se […]Ekskluzive-Në Dibër maqedonasit kanë vrarë 4 shqiptarë (video)

Banorët e fshatit Klloboçisht, në Maqellare të Dibres, zonë kufitare me Maqedonine vetem 100 metra larg piramides thonë se shteti fqinj përvecse u ka zaptuar tokat, ka vrarë dhe 4 prej tyre teksa kullosnin bagëtinë  pranë vijës kufitare. Sipas banorëve vetëm pse bagëtitë kanë kaluar kufirin, shteti maqedonas ia ka përvetësuar 103 bagëti të imta. Banorët e fshatrave të brezit […]


Labinot Tahiri surprizë për familjen e Adem Jashari

Këngëtari i njohur shqiptar, Labinot Tahiri ka ftuar qytetarët e Kosovës që me rastin e “Epopesë së UÇK-së” që fillon më 5 mars, ka ftuar qytetarët që të japin ide rreth organizmit. Labi, po ashtu ka treguar për organizimin e autobusëve falas që do të nisen nga Prishtina për në Prekaz. “Ju lutem pres komentet idetë e juaja. Ne mundemi […]