December 2014

Ja çfarë “skandali” të Thaçit e publikojnë mediat serbe

Deklarata e zëvendës kryeministrit të vendit, Hashim Thaçi për krijimin sa më të shpejt të Forcave të Armatosura të Kosovës ka bërë që mediat serbe mos të rrinë ‘urtë’, dhe ti gjuhen të parit të diplomacisë kosovare. Në ballinën kryesore të portalit “Telegraf.rs” është vënë titulli: SKANDALČINA! TAČI PRETI SRBIJI ORUŽJEM: Bivši vođa OVK formira i naoružava Vojsku Kosova! (Thaçi […]


Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Ferizaj-Gjilan, ja shkaku

Mjegulla e dendur që ka përfshirë komunën e Vitisë ka rezultuar me një aksident komunikacioni në rrugën Ferizaj-Gjilan, konkretisht në qendër të fshatit Radivojc para marketit “Noli Com”. Siç bëhet e ditur nga terreni aksidenti ka ndodhur rreth orës 07:00 të mëngjesit të sotëm, ku ishte e përfshirë një veturë në të cilën gjendeshin 4 persona. Mësohet se ata nuk […]


Zbulohen letërkëmbimet e Nënë Terezës të shkruara në gjuhën shqipe (Foto+Video)

Shumë shpesh është thënë nga media të ndryshme së Nënë Tereza nuk dinte të shkruante gjuhën shqipe, por e vërteta është ndryshe!, transmeton zeri.info Albert Ramaj, gjatë kërkimeve nëpër arkiva të ndryshem të vendeve të Evropës zbulon tri letra të nobelistës shqiptare Nënë Tereza në gjuhën shqipe, këto letra ajo i kishte dërguar të vllait të saj Lazerit, gjatë viteve […]


Akuza për 700.000 euro, Berisha: S’e mbrojta Metën, ka 1 dokument

TIRANË – Duke u folur për dekriminalizimin e Parlamentit, ish-kryeministri Berisha foli edhe për akuzat për korrupsion në shumën e 700.000 ndaj Ilir Metës nga ish-ministrit Dritan Prifti. Duke deklaruar se do të fliste për herë të parë sot, ai theksoi se nuk është e vërtetë që ai e ka mbrojtur kreun e LSI-së, dhe se ekziston një dokument ku […]Ëndrra djallëzore e Beogradit, Shiko cka do ti beje Kosovës

Serbia vazhdon ëndrrën për një status tjetër nga ky i tashmi i pavarur i Kosovës. Pas dështimit të dhjetëra projekteve gjatë çerekshekullit të fundit, ajo paralajmëron një tjetër plan përstatusin e Kosovës, gjoja për të penguar zgjidhjen e përshpejtuar për Kosovën nga Bashkimi Europian. Sipas të përditshmes sëBeogradit, “V.Novosti” , ‘propozimi i zgjidhjes për statusine Kosovës do të jetë projekt […]


Babai denoncon mjekët: Më morën jetën e djalit 3 vjeç

Pas 10 ditësh sorollatje nëpër spitale, humb jetën fëmija 3 vjeç e gjysmë. Hamza Elezi, babai i të miturit fatkeq Adriano, ka denoncuar në polici ngjarjen e rëndë, duke cilësuar fajtorë mjekët e spitalit të Durrësit dhe më pas të Tiranës për neglizhencë në trajtimin e të birit. Ndonëse fëmija ndërroi jetë më 21 nëntor, vetëm sot Elezi flet publikisht, […]


Hitleri Shqiptar

; Quhet Emin Gjinovci dhe është 55 vjeç. Jeton në Mitrovicë dhe mendon se është Adolf Hitleri. Që tregimi të jetë me dramatik, ai është edhe krenar dhe vetën e quan “reinakrinimi kosovar i Adolf Hitlerit”. Kështu shkruan e përditshmja serbe “Kurir”. Sipas kësaj të përditshme, Emini gjithnjë me vete e mban librin e Hitlerit […]


Java e ardhshme me borë dhe acar

eshjet e borës që do të fillojnë gjatë këtij vikendi do të vazhdojnë edhe gjatë javës së ardhshme, kur do të ketë edhe ulje të temperaturave deri në -10C. Sipas parashikimit të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHMK) mbi vendin tonë nesër pritet të ketë mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Temperatura minimale do […]