December 2014

Blero e harron Teutën, tani me të dashur të re?

Duket se këngëtari shqiptar nuk ka humbur shumë kohë. Blero pas ndarjes zyrtare nga aktorja dhe prezantuesja Teuta Krasniqi, duket se ka gjetur shoqëri të re, transmeton Telegrafi. Të paktën kështu mund të thuhet duke u bazuar në një fotografi që ka postuar së fundi në llogarinë e tij në Instgram. Megjithëse nuk shihet fytyra e femrës në fotografi, në […]


Amaneti i nënës së përvuajtur: Kur të vdes…

“Nëse luksi na rrethon, ne humbasim shpirtin”, kështu e përkufizonte varfërinë humanistja e madhe Nënë Tereza. Për të njohur varfërinë, duhet shkuar 14 kilometra në perëndim të Tiranës, në komunën Bërxullë, e të dëgjosh historinë e familjes Dervishi. Nga gjashtë anëtarë të familjes, katër prej tyre kanë nevojë për shërbim… Shtëpia është e rrethuar me një gardh kallamishtesh. Përpara del […]


Rreth 13 kg eksplozivë në veturën me targa të Beogradit në … (video)

Burime të brendshme policore të Koha.net marrin vesh se sasia e eksplozivit të gjetur mbrëmë në veturën Renault Clio me targa të Beogradit është rreth 13 kilogramë. Policia e Kosovës thotë se situata tash është nën kontroll. Shoferi, i cili me automjetin e vet kishte arritur nga Mitrovica, është arrestuar dhe po merret në pyetje, transmeton koha. ; Automobili me […]


Akt terrorist i planifikuar: Shtetasi serb eksplozivin synonte ta aktivizonte ne …

Sipas burimeve ende të Pakonfirmuara të Koha.net, serbi i arrestuar me rreth 13 kilogramë eksplozivë, kishte për synim që mjetin shpërthyes ta aktivizonte në Katedralen e Prishtinës. Sulmi, sipas këtyre informatave, duhej të bëhej në natën e dytë të Kërshëndellave. Dyshohet se bëhet fjalë për një akt të terrorist të planifikuar. Në automobilin e konfiskuar nga Policia e Kosovës në […]


I vihet flaka xhamisë në Suedi

Persona ende të paidentifikuar i kanë vënë zjarrin një xhamie në qytetin e Eskilstuna në Suedi. Ngjarja ka ndodhur ditën e sotme ndërsa 5 persona janë plagosur si pasojë e flakëve. Siç bën të ditur media, në xhami ka qenë rreth 20 persona që ishin duke u falur, kur ka shpërthyer zjarri. Mediat lokale kanë bërë të ditur se, tymi […]


Zvicra shpërblen shqiptarin për fair play – ndaloi kurdisjen e ndeshjeve

Gëzim Shalaj ka marrë një shpërblim modest nga Liga e Futbollit e Zvicrës (SFL). 24-vjeçari nuk është vlerësuar për paraqitje në fushë, por pse ka kontribuar që futbolli të jetë sa më korrekt. Mesfushori Shalaj aktualisht luan për skuadrën rumune Pandurii Targu Jiu, ndërsa deri në verë ishte pjesë e skuadrës zvicerane të kategorisë së dytë, Lugano. Derisa luante për […]Policia e Gjermanisë arreston 21 kosovarë pa dokumente valide (Video)

; Policia Federale e Gjermanisë po vazhdon të kapë kosovarë pa dokumente valide. Policët e angazhuar për ndjekjen e kontrabandës me qenie njerëzore, në trenin që udhëton nga Salzburgu në Munih kanë ndaluar 21 shtetas kosovarë, dy prej të cilëve fëmijë. Asnjëri prej tyre nuk posedonte dokumente të vlefshme qëndrimi në Gjermani. ; Vetëm pak orë më parë, policët kishin […]


“Hitleri” shqiptar që po i “tmerron” serbët (Video)

Quhet Emin Gjinovci dhe është 55 vjeç. Jeton në Mitrovicë dhe mendon se është Adolf Hitleri. Që tregimi të jetë me dramatik, ai është edhe krenar dhe vetën e quan “reinakrinimi kosovar i Adolf Hitlerit”. Kështu shkruan e përditshmja serbe “Kurir”. ; Sipas kësaj të përditshme, Emini gjithnjë me vete e mban librin e Hitlerit “Main Kampf”. Sipas atyre që […]


Molossia heq dorë nga himni kombëtar i shqiptarëve (Video)

Në tradita, në zakone dhe apo në gjerësi gjeografike, nuk ka asgjë të përbashkët dhe lidhje me Shqipërinë, por për një dekadë e gjysmë ka përdorur himnin e kombit shqiptar. Por, himni i njëjtë me kërkesë të shqiptarëve është ndryshuar një vit më parë. Himni i ri, tani zyrtarisht është “Fair Molossia – shtëpia jonë”. Këtë e thotë presidenti i […]