October 2014
“Hazbi Lika kokë në kokë me Ali Ahmetin” – FOTO

Ish – kryetari komunës së Tetovës, Hazbi Lika shihet në një foto kokë në kokë me liderin e BDI-së Ali Ahmeti. Çfarë domethënë kjo foto nuk e dijmë por një gjë e dijmë se kjo foto është e vjetër qysh në ato kohëra kur Hazbi Lika ishte një ndër njerëzit kryesor në BDI. Ndërsa sot […]


Sulmi ndaj Qeverisë në Shkup me raketahedhës RPG ?

Në ndërtesën e Qeverisë së Maqedonisë mund të jetë shtënë me raketadhehës të tipit RPG. Kështu shkruan sot gazeta “Utrinski” në Shkup, duke u thirur në komente dhe vlerësime të ushtarakëve profesionistë, lidhur me incidentin që ndodhi të martën rreth orës 22.00, kur ndërtesa qeveritare u sulmua me dy predha, që shkaktuan vetëm dëme materiale. […]


Shkarkohet nga kompania për përdorim të tepruar të Facebook-ut në punë

Gjykata supreme në Danimarkë vendosi se kompania daneze Vestas, prodhuesi i turbinave me erë, me të drejtë e ka larguar nga puna punonjësin për shkak të përdorimit të tepruar të rrjetit social Facebook për qëllime personale, transmeton Anadolu Agency (AA). Gjykata daneze ka mbështetur vendimin e kompanisë Vestas që nga vendi i punës të shkarkojë […]


Xhevat Ademi premton mbylljen e “Jugohromit”

Fabrika “Makstil” nga Shkupi sipas obligimeve të parapara për realizimin e planit operativ për vendosjen e standardeve ekologjike, nga sot e ndërpret prodhimin në fabrikën e “Çelikut”. – Gjatë periudhës në vijim nëntor 2014 deri janar 2015 pason faza përfundimtare nga realizimi i projektit fabrikat me filtra të reja. Ajo përfshin instalim dhe lidhje të […]


Bursat e EVN-së, trefishohet numri i studentëve të elektroteknikës

Trefishohet numri i studentëve në drejtimet energjetike në fakultetet elektroteknike në vend. Sipas prorektorëve për mësim, bursat dhe puna praktike që EVN – Maqedoni i ofron studentëve në drejtimet energjetike, kanë qenë motivi kryesorë që studentët të studiojnë pikërisht shkencat teknike. Në këtë moment gjimnazistët më të mirë regjistrohen në drejtimet energjetike të fakulteteve elektroteknike […]


Thaçi: Formimi i partive të reja tendencë për ta dëmtuar PDSH-në

Formimin e partive të reja , kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi e konsideronë si tendencë për ta dëmtuar PDSH-në. Në një deklaratë për Radioja Evropën e Lirë, ai tha se PDSH është e vetmja parti e opozitës shqiptare që arrin të mbijetojë politikisht. “Ne kishim disa konkurrenca të pakuptueshme brenda opozitës shqiptare. Ju e dini, […]


‘’Dita e xhuma’’, respektohet nga Këshilli komunal i Strugës

Senaca e ditës së sotme e Këshillit komunal të Strugës po zhvillohet me dy vazhdime .Gjatë paraditës të zgjedhurit e popullit proceduan disa nga cështjet e caktuara në rendin e ditës duke rënë dakort që vazhdimi I saj të prolongohet për pasditen e së premtes.Ky prolongim sipas burimeve nga brenda Këshillit erdhi me propozim të […]