September 2014

Qumështi e ngadalëson zhvillimin e osteoartritit tek femrat

Qumështi i skremuar ose pjesërisht i skremuar mund ta ngadalësojë zhvillimin e osteoartritit tek femrat, zbulon një studim i ri i hulumtuesve nga Britania e Madhe. Osteoartriti është një sëmundje gjatë së cilës vjen deri tek degjenerimi i kërcit, gjë që shkakton inflamacion, dhimbje dhe ënjtje të nyjave. Qumështi është një burim i shkëlqyer i […]


Vritet një shqiptar 17 vjeçar në Siri

Edhe një gjilanas i vrarë në Siri. Këtë herë bëhet fjalë për një 17 vjeçar nga Uglari i Gjilanit. Melos Selami Kosumi është vrarë në Siri, kanë konfirmuar për rajonipress burimet policore. Mësohet se Melosi ishte në një shkollë në Turqi derisa prej atje kishte shkuar në luftë pa dijeninë e familjes. Lajmin e ka […]


Kosova me standardin më të ulët jetësor në rajon

Bazuar në të dhënat e Bankës Botërore të cilat janë përditësuara në shtator të këtij viti, del se Kosova në krahasim me vendet e rajonit, Bruto Produktin Vendor për kokë banori e ka më të ulëtin. Bruto produkti vendor për kokë banori në vendet e rajonit dhe në Kosovë është: Kroacia – 13,529 dollarë amerikanë […]


Gruaja me shami që hedh bomba mbi terroristët e ISIS – VIDEO

Major Mariam Al Mansouri është ankthi më i keq për ata që quajnë veten Shteti Islamik. Pilotja e parë femër e Emirateve të Bashkuara Arabe, ka udhëhequr një mision me sulme ajror ndaj pozitave terroriste në Irak, raporton ShqipMedia duke u bazuar në një reportazh në CNN. “Ajo është e kualifikuar, me trajnim të lartë, […]


Dyshohet për vrasjen e vogëlushes nga urrejtja për shqiptarët!

Gjermani – Shtatë vjet pas vrasjes së saj, është varrosur sot në Stöcken të Gjermanisë trupi i pajetë i Jenisës, vajzës 8 vjeçare nga Kosova. Kufoma e saj është gjetur më 2 shtator në një pyll të afërm. Rreth zhdukjes gjegjësisht vrasjes së Jenisës janë bërë shumë spekulime gjatë këtyre shtatë viteve. Së fundi, një […]


Politika e Maqedonisë në udhëkryq

Përplasjet e fundit mes pushtetit dhe opozitës nëse do të ketë ose jo zgjedhje të parakohshme parlamentare në nëntor, kanë thelluar edhe më shumë dallimet mes dy blloqeve politike. Në fakt, një deklaratë e një zyrtari të VMRO-së, që më vonë ishte thënë se është nxjerr nga konteksti, se do të ketë zgjedhje nëse LSDM-ja […]


Fillon edicioni i tretë i Festivalit të Teatrit të Tetovës

Edicioni i tretë i Festivalit të Teatrit të Tetovës do të fillojë me shfaqjen e 6 premierave, kryesisht të Maqedonisë dhe një që vjen nga Kosova. Këtë e ka bërë të ditur drejtori i teatrit të Tetovës Valmir Aziri gjatë një deklarate që dha për Anadolu Agency (AA). Sipas tij më 26 shtator do të […]


USHT-ja t’ua kthejë paratë studentëve

Organizata Jo Qeveritare “Lëvizja për Vizion të Përbashkët”, reagon ashpër ndaj rregullores të cilën e ka në zbatim Universiteti Shtetëror i Tetovës, më konkretisht rreth konkursit I cili për regjistrim të një student detyronte ata që në mesin e shumë pagesa të jenë edhe disa pagesa, sipas nesh të pa nevojshme. Të hollat të cilat […]


Karl Bild: Në Maqedoni jetojnë sllavo-maqedonas dhe shqiptarë

Ende pa u shuar polemikat rreth deklaratës së ambasadorit të ardhshëm amerikan në Shkup Xhes Bejli, identiteti antik maqedonas merr një tjetër shuplakë diplomatike. Kësaj radhe diplomati me përvojë të gjatë në shtetet ballkanike dhe Ministri i Jashtëm suedez Karl Bild, në një shkrim të botuar gjatë muajit korrik të këtij viti thotë se në […]


A është ky roli i BDI-së në Qeverinë e Gruevskit?

Analisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti në rrjetin e tij social në Facebook, ka komentuar rolin e BDI-së në Qeverinë e Gruevskit, duke e bashkëngjitur edhe një fotografi. Në vijim mund ta lexoni postimin e plotë të Mehmeti në FB: “Mbase nuk ka shkupjan që nuk e shtron pyetjen: kur vijnë nga Tetova e Kërçova për […]