July 2014

550 mijë euro dëm nga reshjet në Prishtinë

Fiks 548.542 euro janë dëmet që iu shkaktuan qytetarëve të Prishtinës në infrastrukturë dhe prona private, nga reshjet e javës së kaluar. Prej tyre 370.100 euro janë dëmtime në infrastrukturë, ndërsa 178.442 janë dëme që kanë pësuar pronat private. Kështu u raportua në nga kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, në seancën e sotme të Kuvendit […]


Të shtënat te “Qafa”, arrestohet një person

Sot në Prishtinë përkatësisht në rrugën “UÇK” te qafa, ka pas gjuajtje me armë të zjarrit, por nuk ka pas viktima apo të plagosur. Burime të Indeksonline mësojnë se sot rreth orës 17:08 është raportuar se në Rrugën “UÇK” te qafa ja gjuajtje me armë zjarri mes tre personave. Burimet tona po ashtu bëjnë me […]


Kosovarët, po e humbin besimin në shtet!?

Stërzgjatjen e procesit të formimit të Qeverisë, analistët kosovarë e shohin në aspekte të ndryshme. Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol ka vlerësuar se qytetarët e Kosovës tashmë e kanë humbur besimin tek liderët dhe tek institucionet e vendit. Zogaj ka thënë për Telegrafin se qytetarët e Kosovës nuk besojnë shumë në institucionet e vendit. Sipas […]


Konjufca nuk përjashton përdorimin e forcës në veri

Përdorimi i forcës, nuk duhet të përjashtohet nga institucionet e shtetit, për shtrirjen e sundimit të ligjit në veri të vendit. Ky asht vlerësimi i Lëvizjes Vetëvendosje. Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, në intervistën për televizionin Rrokum, thotë se pjesa veriore e Kosovës, duhet me u trajtuar në mënyrë ma të veçantë tani e tutje, […]


Pilotja nga Kosova fiton garën ajrore

Pilotja 30-vjeçare nga Kosova, Valdete Mehanja, muajin e kaluar ka fituar garën e përvitshme ajrore “Air Classic Race”. Në këtë garë për gratë pilote, e cila ka filluar të organizohet që nga viti 1929, kanë marrë pjesë 50 ekipe nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja. Valdete Mehanja, shtetase e Kosovës dhe bashkëpilotja Nancy Snyder, përfaqësuan […]


Burgu i sigurisë së lartë, ka edhe valë telefoni!?

Edhe pse burg i sigurisë së lartë, në të cilin do të vendosen të burgosurit më të rrezikshëm, ky burg e ka një problem. Burgu në Dyzë të Podujevës, përurimi i të cilit u bë në fund të vitit të kaluar, ende nuk ka mjet për pengimin e valëve telefonike. Ushtruesi i detyrës së Drejtorit […]


Irina Shayk, e artë për “Vogue” (Foto)

Ajo është padyshim një nga femrat më të bukura dhe modelet më të suksesshme të momentit ndërsa kohët fundit ka qenë protagoniste edhe në filmin ‘Herkuli’. Supermodelja ruse Irina Shayk ka pozuar në një set fotosh mjaft sensuale për revistën ‘Vogue’ për Brazilin, ku shihet e veshur me ngjyrë ari, që kombinohet më së miri […]


Rrëfimi i Mustafit në Klan Kosova në gjuhën shqipe

Kampioni Botëror i Futbollit, djaloshi shqiptar nga Gostivari, Shkodran Mustafi i cili mbrojti ngjyrat e Kombëtares Gjermane në Botërorin e Brazilit prej ku u kthye si i pari në botë bashkë me kolegët e tij gjermanë, ka vizituar Gostivarin e më pas edhe Kosovën ku u takua me politikajë por edhe përfaqësues të sportit të […]


15-vjeçari që po i çmend ekipet e mëdha (VIDEO)

Është vetëm 15 vjeç por tashmë është pjesë e Kategorisë së Parë në Novergji, Norwegian Tippeligaen. Quhet Martin Odegaard dhe klubet më të mëdha të Europës janë vënë në ndjekje të tij. Real Madrid, Manchester United dhe Bayern Munchen i kanë bërë ofertat që tani me “Los Blancos” të gatshëm të paguajnë plot 12 milionë […]


Në shtëpinë e Lavdërim Muhaxherit, flasin familjarët

Një ditë pasi një fotografi e të birit tmerroi botën, dera e shtëpisë së Kjani Muhaxhirit në periferi të Kaçanikut ishte e mbyllur pothuajse gjatë gjithë ditës. Prindërit dhe dy vëllezërit thonë se nuk janë aty. Përreth oborrit bëjnë pothuajse roje axhallarët dhe kushërinjtë. Në shtëpinë e Lavdërim Muhaxherit të afërmit preferojnë më tepër t’i […]