April 2014

Eklipsi i rrallë e shndërron diellin në gjysmëhënë – VIDEO

Një eklips diellor që ndodh 1 herë në 73 vjet është parë vetëm nga pinguinët në Antarktidë, ndërsa vëzhguesit në Australi kanë mundur të shohin diellin në formën e “një bananeje shumë të madhe”. Eklipsi i diellit në formë gjysmëhëne ndodh kur hëna është shumë larg për ta bllokuar diellin dhe krijon një “unazë zjarri” […]


10 familjet më të pushtetshme në botë

10. Familja Rothschild Familja Rothschild (shpesh herë thërriten thjeshtë Rothschildët) është një dinasti ndërkombëtare në sektorin bankar dhe të financave, familje hebrenjsh nga Gjermania, që nisi veprimtarinë në të gjithë Evropën dhe mori titull fisnikërie nga qeveritë austriake dhe britanike. Rritja e famës së familjes në skenën ndërkombëtare nisi me Mayer Amschel Rothschild (1744-1812), strategjia […]


Jo koalicionit me PDK-në

Aleanca e Gruas së Kosovës sot ka bërë prezantimin e platformës për Zgjedhjet Parlamentare 2014. Prezantimin e bëri kryetarja e AGK-së. Donika Kadaj-Bujupi. I pranishëm në këtë prezantim ishte edhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, I cili ndër tjerash ka thënë se nuk do të bëjë koalicion me PDK-në. “Unë e […]


Isa Mustafa i përgjigjet AAK-së

Kreu i Lidhjes Demokratike të LDK’së ka thënë se kjo parti “nuk e ka autorizuar Donika Gërvallën që të flas në emër të LDK’së”. “Askush nuk e ka autorizuar Donika Gërvallën që të flas në emër të LDK’së”, ka thënë Mustafa raporton KTV. Ndërkohë në një deklaratë për KTV’në, ai ka përmendur bashkëpunimin e mirë […]


Lajm jo i mirë për Anglinë, nga ai që pritej shumë e humb botërorin

Lojtari që pritej të ishte me ekspeditën e përfaqësueses në Brazil, Andres Toënsend e ka humbur botërorin. Mesfushori me tipare sulmuese i Tottenhamit do të futet nesër në operacion pas një lëndimi në kyçin e këmbës. Ekipi mjekësor i Tottenham ka konfirmuar se Townsend do të jetë së paku 10 javë jashtë fushave, që i […]


Atetico Madrid – Real Madrid është FINALJA (Video)

Atetico Madrid – Real Madrid finalja është finalja e madhe e Ligës së Kampionëve.Aksione, penalti, gola dhe spektakël mbretëruan në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Champions League të zhvilluar në “Stamford Bridge”. Atletiko Madrid ka realizuar fitore në ndeshjen e dytë të garës më të madhe evropiane për klubet, me ç’rast u kualifikuan në […]


Flet Mourinho pas humbjes!

Jose Mourinho ka thënë se ndeshja e kthimit me Atleticon e Madridit u vendos brenda një minute në pjesën e dytë. “Në minutën kur portieri i Atleticos bëri mbrojtje të pamundshme të goditjes së Terryt dhe pasojë penalltia për ata. Kjo e vrau ndeshjen. Më pas vetëm një skuadër kishte moral të lartë, duke ditur […]


Shpërthen Terry! (Video)

John Terry nuk ka mundur ti ndal lotët, ai ka qenë futbollisti që e ka përjetuar më së rëndi humbjen dhe eliminimin e Chelseat nga Liga e Kampionëve. Kapiteni i londinezëve nuk ka mundur të përmbahet duke përfunduar në lot pas humbjes. Felipe Luis dhe Tiago i janë afruar Terryt për ta ngushëlluar. Nuk është […]


Guardiola: Përgëzoj Realin, s”kam ndërmend të largohem

“Ishte një mbrëmje e vështirë për mua dhe për skuadrën dhe kritikat janë pjesë e punës”. Ishin këto disa nga fjalët e thëna gjermanisht nga Pep Guardiola, i cili komentoi dhe pranoi përgjegjësinë për atë humbje shokuese e turpëruese të Bayernit (0:4), ndërkohë që shumë tifozë bavarezë derdhnin lot kur panë skuadrën e tyre të […]


Mourinho: Do të jetë vështirë kundër Atleticos

Flitet më shumë për kritikat mbi stilin e tij të lojës sesa për Atleticon e Madridit. Është ky mendimi i trajnerit të Chelseat Joze Mourinho që në konferncën e zakonshme për shtyp në vigjilie të gjysmëfinales së kthimit të Uefa Champions League lëshoi një tjetër shigetë në drejtim të të gjithë atyre që e kanë […]