March 2014

Inter vazhdon me barazime

Inter ka barazuar përsëri. Kësaj radhe kundër Livornos me rezultat 2-2. Inter e filloi shumë mirë këtë takim duke kaluar në epërsi prej 2-0. Golin e parë e shënoi Hernanes në minutën e 37 ndërkaq e dyfishoi Palacio në minutën e parë shtesë të pjesës së parë. Pjesa e dytë foli kundër Interit. Livorno realizoi […]


Gjendje më të keqe nuk ka pasur kurrë në QKUK, fajtore edhe politika

Drejtori I QKUK-së Nijazi Gashi tezen e vet e emëron shefe të Zyrës Ligjore në QKUK dhe flitet se edhe 16 anëtarë të familjes i ka pranuar në punë. Mjekë dhe sindikalistë të QKUK-së në “Puls” të KTV-së akuzuan Drejtorin e QKUK-së Nijazi Gashi për keqpërdorime dhe keqmenaxhim. Vetë Nijazi Gashi edhe pse i ftuar […]


Rita lanson videon e re, kosovarët s’mund ta shohin

Lëvizjet e saj nuk ju lënë të bini në tokë! Rita Ora dridhet rreth veshjeve të saj përderisa ka promovuar singlein e saj të ri për këtë vit. Fatkeqësisht, ai nuk mund të shikohet në Kosovë për shkak të rregullave që përcakton youtube.com. Rita Ora ka promovuar videon e saj të re për këngën “I […]


Ja super hiti i Rita Orës (VIDEO)

Rita Ora ka promovuar videon e saj të re për këngën “I Will Never Let You Down”. Francesco Carrozzino ka drejtuar shumicën e lëvizjeve të vallëzimit të Ritës, por çfarë është magjepsëse është ndryshimet e shumta të kostumeve në klip. Në pak skena, Rita ka të veshur tesha të zaza të ndryshme përderisa këndon vargjet […]


Raporti i OKB-së për ngrohjen globale: Gjendja po përkeqësohet

Ditën e shtunë bota u errësua, pasi 7000 qytete, në 150 shtete, fikën dritat për Orën e Tokës. Lëvizja e cila është rritur shumë që prej fillimit të saj në vitin 2007, paraqet një ndërgjegje globale në rritje lidhur me ndryshimn klimatik, megjithëse situata po duket më keq se kurrë dhe ka gjasa që të […]


Krizë për ujë

Vetëm për 40 për qind të 180 mijë banorëve sa llogaritet se ka Prishtina zyrtarisht, mund të ketë furnizim me ujë, edhe nëse mbizotëron thatësirë tërë vitin. Për mbi njëqindmijë kryeqytetas, të cilët furnizohen nga liqeni i Batllavës, e jo nga ai i Badocit, kompanitë si Ujësjellësi Rajonal i Prishtinës dhe Ibër-Lepenci nuk ju japin […]


Kryeministri Rama pa truproja

Kryeministri Edi Rama është fotografuar sot duke ecur në këmbë, në Tiranë. Ky është një rast i veçantë, pasi në Shqipëri nuk ndodh që një kryeministër të ecë në këmbë, pa eskortë. Ish-kryeministri Sali Berisha nuk dilte asnjëherë në publik pa truprojat e tij, e jo më të ecte në këmbë nëpër bulevard. Por si […]


Krasniqi: Mjaftë rrahët gjoks se jeni baballarët e UÇK’së

Qe 15 vjet dikush rreh gjoks së është baba i UÇK-së, por i bien ndërmend për ish ushtarët e UÇK-së, vetëm një herë në katër vite. Kështu tha Jakup Krasniqi, Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, e cila themeloi Këshillin Iniciues në qytetin e Vushtrrisë. Në tubimin themelues të Këshillit Iniciues të Nismës […]


Bayerni nis punën për Januzajn

Bayern Munchen është skuadra e radhës që e do Adnan Januzajn. Skuadra bavareze e ka vendosur në prioritet transferimin e Januzajt nga Manchester United. Sipas mediave angleze, Bayern ka bërë “provokimet” e para për Januzajn duke dërguar agjentët e tyre në Angli. Bayern thuhet se do të tentoi kontaktet direkte me superyllin kosovar në udhëtimin […]


Avioni i zhdukur: Si ndihmon matematika për ta gjetur

Një skuadër statisticienësh ndihmuan në gjetjen e avionit të zhdukur Air France më 2011-n, i cili ishte rrëzuar dy vjet më parë. A mundet që teknikat matematikore të frymëzuara nga një prift i shekullit të 18 të ndihmojnë edhe për MH370? Në qershor të 2009-s, fluturimi Air France 447 humbi ndërsa fluturonte nga Rio de […]