January 2014

Sesion i veçantë për Kosovën dhe Serbinë

Për shkak të problemeve globale, 50 vjetori i Konferencës së Sigurisë së Munihut nuk do të festohet me ngjarje të mëdha, thotë për DW kryetari i saj Wolfgang Ischinger. Ai e shikon këtë Konferencës si një platformë për dialog të hapur, ndërsa shpreson që këtë vit të mund të hapet një kapitull i ri – […]


Dhjetë këshillat e Ukshin Hotit – për shqiptarët

Çdo rresht i shkruar nga Hoti mund të merret si një këshillë, version, shembull dhe rast i ilustruar dhe i krahasuar mjeshtërisht nga ai. “Ai nuk u përpoq ta mundë historinë, por u bë viktimë e saj dhe mbeti përjetësisht në histori”, ka thënë për Ukshin Hotin, historiani dhe letrari Moikom Zeqo. Portali Illyria Press […]


Thaçi: Kurrë më pa aleatë, kurrë më me armiqësi me fqinjët

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar Kongresin e Lushnjës. Për të, kongresi i para 94 vjetëve, mbetet ndër zhvillimet më të rëndësishme historike të shqiptarëve. “Sot, 94 vite më parë mbylli punimet Kongresi i Lushnjës, një ndër zhvillimet më të rëndësishme historike të shqiptarëve në përpjekjet e mundimshme për shtetndërtim. Për mendimin tim ky […]


Rita milionere por pa shtëpi

Edhe pse në mënyrë konstante sillet përreth botës, Rita Ora është ende pa shtëpi. Këngëtarja shqiptare ka qëndruar në Glasgow dje, për ta lansuar emisionin ‘Radio 1’s Big Weekend’, i cili do të nis në muajin maj. Aty, këngëtarja me nënshtetësi britanike ka zbuluar se komshinjtë e kishin detyruar të largohej nga apartamenti i saj. […]
Thyhet miqësia e Ritës me Rihanën

Puthjet e ngrohta të tyre i takojnë historisë. Raportet e këtyre do këngëtarëve, siç raportojnë mediat britanike, kurrë nuk kanë qenë në nivel më të ultë. Tashmë ndarja e çmimeve Grammy dhe aftery party janë shndërruar në një ushqim të madh për tabloidet të etura për “gjak” të Britanisë së Madhe. Kështu Daily Mail sot …


Vendi më i mirë në botë, ja ku hahet më mirë

Ushqimi është një nga temat më të komentuara në botë, qoftë për shkak të shijes, por edhe prej problematikave. Ndonëse ka rezerva ushqimore aq sa mund të shuhet uria në mbarë botën, ka vende të cilat sërish vuajnë për të ngrënë. Por pavarësisht kësaj drame në nivel botëror, ka nga ato shtete që ushqehen mes …


Dy fruta kundër kapsllëkut

Një konsum i rregullt i frutave si dardha dhe kumbullat janë një alternim tejet i mirë, për gjithë ata që vuajnë nga kapsllëku. Dardha ka veti laksative veçanërisht nëse është e pjekur, dhe e njëjta gjë ndodh edhe me kumbullat, të cilat kur janë të thata kanë veti më të mirë. Ngrënia e këtyre dy …


Ushqimi që forcon sistemin nervor

Bajamet cilësohen si një nga ushqimet më të dobishme sa i takon mposhtjes së lodhjes fizike dhe mendore. Ngrënia e bajameve ka efekt si antidepresiv natyral, falë ekuilibrit të mineraleve, vitaminave, proteinave dhe yndyrave duke forcuar sistemin nervor. Depresioni dhe çrregullimet e ciklit menstrual, për shembull, kurohen me magnezin, i cili gjendet në sasi të …