December 2013

10 konceptet shkencore të 2013-s që ndryshuan mënyrën si e shohim botën

10 hapat përpara të shkencës për vitin 2013 që nga inteligjenca në rënie e njerëzve deri te brejtësi në Mars dhe jetëgjatësia e universit Zbulimet Jeta në Tokë është e mbushur me mistere, shumë prej të cilave janë zbuluar falë njerëzve të guximshëm dhe plot vullnet, ndërsa të tjera mistere kanë mbetur ende në anën […]


Ja si po e kalon Ronaldo fundin e vitit 2013

Ylli i Real Madridi ka publikuar një foto , ku thotë se është gati per vitin 2014, tregon për masazhin e fundit të 2013-së. Ylli portugez gjithashtu ka publikuar një video me momentet më të mira të vitit 2013./LajmeOnline/


Ai që është shqiptar, e di se çfarë duhet të zgjedhë

Ish futbollisti i përfaqësueses shqiptare, Alban Bushi, ka thënë se Kombëtarja Shqiptare mjaft i është lutur Adnan Januzajt. Bushi tha se Januzaj mbetet një xhevahir i futbollit shqiptar, por tani ka ardhur koha të vendosë ai. “Një talent i rrallë, por mendoj se koha e lutjeve mbaroi. Nuk e paragjykoj, edhe nëse nuk vjen. E […]


Ja çfarë bëri një gazetar për ti bërë një foto Schumacher-it në spital

Simon Pausch, reporter i Formula 1, ka zbuluar një lajm shumë të rrallë, por njëkohësisht të tmerrshëm dhe të turpshëm, për sa i përket ngjarjes së ditëve të fundit, aksidentit të Michael Schumacherit, 7 herë kampionit të botës në Formula 1. Një gazetar është maskuar si prift, gjoja sikur do bekonte për herë të fundit […]


A kanë ndonjë gjë të përbashkët boksi me shahun?

Shahu dhe boksi duken si një çift gjërash shumë të ndryshme, por dukshëm ata kanë diçka të përbashkët, strategjinë që shpie drejt fitores, shkruan David Edmonds Leuis vs. Klitçko Njëri është shpesh një duel i karakterizuar nga barbaria, ashpërsia dhe dhuna. Dhe boksi është pikërisht ky. Por ish-kampioni i peshave të rënda, Lenoks Leus (Lennox […]Messi: Dëshiroj ta kaloj 2014 pa dëmtime

Pavarësisht vapës përvëluese të verës argjentinase, Lionel Messi e mbylli me sukses programin e riaftësismit në qytetin e tij të lindjes Rosario. Të mërkurën e ardhshme, 26-vjecari do të kthehet në Barcelonë, ku do t’i bashkohet menjëherë skuadës blaugrana në stërvitje. Katër herë fituesin e Topit të Artë e presin sfida të reja gjatë vitit […]


Sneijder dhe Koke, objektivat e Manchester United

Mesfushori holandez i Galatasarayt, Wesley Sneijder dhe ylli i Atletico Madridit, Koke janë objektivat e Manchester United-it në afatin e janarit. Mediat në ishull shkruajnë se menaxheri i “Djajve të Kuq”, David Moyes synon që në “Old Trafford” të sjell reprezentuesin holandez. Sneijder edhe gjatë verës ishte kërkuar nga kampionët e Anglisë, por tentativat e […]


Berlusconi dëshiron Luis Suarez dhe Edin Dzekon

Klubi i Milanit ka marrë pozicionin e tij. Me anë të një komunikate të shkurtër për shtyp, “Djalli” ka bërë me dije se, fjalët që i atribuohen presidentit Silvio Berlusconi në lidhje me një largim të mundshëm të Mario Balotellit, nuk janë të vërteta. Sipas klubit kuqezi, lojtari nuk është në shitje, ndonëse duhet të […]


Familjarët e të zhdukurve nuk kanë festë

Familjarët e personave të pagjetur protestuan sot para Qeverisë, në shenjë pakënaqësie me punën që është bërë për zbardhjen e fatit të të afërmve të tyre. Kryetari i Këshillit Koordinues të Asociacioneve të Familjarëve të Personave të Zhdukur, Haki Kasumi tha se kërkojnë më shumë informacione për njerëzit të cilët u mungojnë tash e 15 […]