20 Kuriozitete shkencore të dobishme!

1350111849-14-370x2901.Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

2.Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në botë, sepse në pranverë ku bën nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku me ngutësi i përtyp duke menduar se bie ushqimi i tij i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

3.Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

4.Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

5.Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

6.Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimeter.

7.Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

8.Flutura me e madhe ne Bote eshte 270 centimetra katror.

9.Qelizen i pari e zbuloi shkencetari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky eshte zbulimi me i madh ne mjekesi, sepse qeliza eshte njesia themelore kryesore e çdo organizmi te gjalle.Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare.

10.Ne qytetin e Amalfit ne Kampani ne kishen kryesore te ketij qyteti, ne vitin

1506 ngritet permendorja e varrit te perbashket te familjes se Skenderbeut me nje shqiponje dykrenare shqiptare.

11.Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare.

12.Gjaku ne organizmin e njeriut udheton shume shpejte: prej zemres deri te gishterinjte e kembes arrin per 16 sekonda, deri ne tru per 8s, deri ne mushkeri vetem per 6 s.

13.Ne Turqi gjendet nje skulpture, veper e natyres, qe paraqitet nje grua duke qare. Lotet e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta te ujit qe ndodhen nen shkemb.Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij.

Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.

Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.

14.Mali me I larte ne Kosove eshte Gjeravica me 2.656 m, lartesi.

15.Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk beri asnje mungese ne shkolle. (ky paska qene……)

16.Helmi i Meduzes mund ta mbys njeriun nese eshte ne sasi te medha, ndersa shkencetaret prej tij po perpiqen te nxjerrin ilacin per sherimin e semundjes se zemres.

17.Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-te fliste dymbedhjete gjuhe kur i kishte vetem tete vjet moshe.

18.Gjate ndertimit te kanalit te Panamase kane humbur jeten me teper se 25 mije njerez.

19Masa e virusit ndaj mases se njeriut mesatar eshte proporcionale me masen e njeriut ndaj mases se Tokes.

20.Gjirafa eshte e vetmja kafshe e cila mund te dalloje ngjyrat, sepse syri i saj eshte perafersisht i njejte me syrin e njeriut.