11-vjeçari vdiq dhe mjekët “iu hodhën” mbi trup, arsyeja do t’ju habisë

Liang Yaoyi, vetëm 11 vjeç vuante nga kanceri në tru. Kur ai shkoi në spital për t’u vizituar mjekët nuk i dhanë shpresa dhe i thanë se kanceri kishte avancuar në një fazë të pashërueshme.

Djaloshi i varfër nga Kina pasi dëgjoi që nuk kishte shpëtim bëri një deklaratë të fortë:

“Unë dua të dhuroj organet e mia të për ata që do të kenë nevojë!”.

Mëlçia dhe veshkat e tij iu dhuruan atyre që kishin nevojë për trasnplant organesh dhe kur Liang vdiq të gjithë mjekët e rrethuan trupin e tij të pajetë në formën e një harku lamtumire.