10 zakone thelbësore për të marrë në mëngjes !

508a3c8cfd0c90af_woman-waking-up-370x290Nese ne nje moment mund te zmadhoni pak anatomine tuaj , kur filloni te merreni me veten tuaj, kaloni me siguri afer mesazheve te ndryshme qe trupi juaj ju dergon per dite…. Cdo mengjes, nje cek list te vogel .

Shikoni thonjte dhe lekuren tuaj
Thonjte tuaj mund te jene nje barometër i mire per shëndetin. Nje ngjyre e e keqe ose nje shenje mund te jene nje melanomi , e cila eshte forma me e keqe e kancerit te lekures. 95% e rasteve jane te sherueshme, nese jane kapur me përpara.

Shikoni sqetullat e juaja
Nese sqetullat tuaja kane nje ngjyre pak te erret, kjo do te thote 2 gjera: qe duhet te frenoni nxirjen me rreze ose mund te keni nje problem diabetik. Ne fakt insulina e teper ne gjate mund te co ne mbledhjen e melanines, vecanerisht te dukshme ne ato vende ku lekura eshte e ndjeshme.

Shikoni qepallat, gjunjët dhe shputat
Ju keni disa gunga te buta dhe te bardha ne ket zona? A keni menduar ndonjehere te shikoni nivelin tuaj te kolesterolit? Ne momentin kur ato fluska te vogla shfaqen, niveli i kolesterolit eshte ne pergjithesisht poshte normes, me mire te reagoni. Cdo vit, problemet e kolesterolit jane origjine e shume sëmundjeve kardiovaskulare.

Shikoni rrenjen e flokeve tuaj
Floket tuaj jane holluar dhe bien me menyre te tepruar, kjo mund te ju alarmoj mbi shqetësimin e tiroideve. Kur pjesa e fytit ka ndryshuar forme dhe keni probleme me te, ajo shqetëson ekuilibrin midis hormoneve seksuale te meshkujve dhe te femrave.Rezultati, floket mblidhen tek kreheri dhe jane et thate. Nje mejkim i mire mund te ju ndihmoje.
Shikoni barkun tuaj
Dicka e trashe mund te shfaqet ne barkun tuaj, kjo mund te shenje e sindromes se vezoreve polycystic. Kjo lloj sindrome vjen si pasoje e mbi prodhimit te androgjeneve dhe con ne shtimin e peshes, te akneve etj. Semundja mund te zhvillohet dhe mund te mbeteni e shterpe ose mund te shfaqet ndonje semundje kardiake.
Shikoni gjuhen tuaj
Gjuha juaj eshte e bardhe. Shqetesohuni sepse mune te keni ndonje problem ne stomak. Kjo mund te shfaqet gjate dites, gjithashtu dhe gjate nates . Ne kete menyre ju nuk do ta kuptoni fare.
Shikoni syte tuaj
Nese pjesa e bardhe e syrit ka marre ngjyre te verdhe, kjo mund te jete simptome e quajtur pinguecula. Kjo mund te ndodhi per shkak te diellit, eres dhe pluhurave.
Kenaquni me veten tuaj
Nuk keni besim ne vetvete dhe dita gjithashtu fillon keq. Stersi, ankthi, jane faktore te demshem per shëndetin. Cdo mengjes, merrni pak kohe qe te jeni “ shoqa e ngushte e pasqyres tuaj”