10 sekrete për Elvis Preslin…

35 vjet pas vdekjes, ai eshte akoma ne mendjet tona. Publikohen 10 fakte te mrekullueshme dhe te pazakonta nga jeta e burrit qe personifikon Rock’N’oll-in

1. Elvis ishte profesionist ne karate. Ai nisi artet marciale nen udheheqjen e mesuesit japonez Jürgen Seydal, i cili perfundoi detyrimet e tij ushtarake ne Gjermani ne vitin 1958. Jürgen ishte dekoruar per keto arte para se te kthehej ne Shtetet e Bashkuara, ne 1960-en, nga instruktori Hank Slemansky. Dashuria e Elvisit per artet marciale vazhdoi gjate gjithe jetes se tij. Forma e tij e preferuar e ndeshjes ishte American Kenpo.

2. Me 21 dhjetor 1970, Presley takoi presidentin Nixon ne Shtepine e Bardhe. Presley kishte organizuar takimin me ane te nje letre 6-faqeshe derguar Presidentit, ne te cilen shprehte deshiren per krijimin e nje zyre per mbrojtjen ndaj rrezikut te droges dhe duhanit. Gjate takimit te tij me Nixon, Presley denoi grupin muzikor “The Beatles” si jo amerikane, per shkak te arrestimit te hapur te tyre per droge dhe politikat anti-Vietnameze. Nga ana e tij, Nixon i solli ndermend Presleyt nevojat e tij per ruajtjen e kredibilitetit. Megjithate, Nixon i’a plotesoi kerkesen Presleyt.

3. Performimi i pare ne radio per Elvis ishte ne stacionin WHBQ te Memfisit, ne emisionin “The Red, Hot and Blue Right”, ne 1954-en. Dj Dewey Phillips luajti “That’s All” dhe nje fundjave me pas Sun Records kishte fituar 6,000 vende ne pozicionim per kenget “That’s All Right” dhe “Blue Moon of Kentucky”.

4. Shoqeria e Mbretit te Rock’n’roll ishte e njohur kolektivisht si Mafia e Memfisit.

5. Ne 1960, kur Elvis ishte ne sherbimin pas-ushtarak, kishte nje peshe normale te trupit . Kur ai vdiq, ne 1977, ai peshonte shume me shume.

6. Asnje nga dokumentaret mbi filmat apo muziken e Elvisit nuk jane nominuar kurre per Oskar ne ndonje kategori. Ai beri 31 filma dhe 2 dokumentare muzike.

7. Performanca e pare para publikut per Elvis ishte ne nje gare ne Mississippi-Alabama dhe Dairy Show. Elvis, u regjistrua per te kenduar, I veshur si kauboj. Performanca e tij e “Old Shep” nga Red Foley e beri te fitonte çmimin e dyte.

8. Elvis regjistroi me shume se 600 kenge ne karrieren e tij muzikore, por nuk shkruajti asnje prej tyre.

9. Deri ne adoleshencen e vone, Elvis ishte biond.

10. Elvis nuk hante asgje veç mishit, domateve dhe purese se patateve per dy vjet.